ETİKET NEDİR ?

Kodeks Barkod Sistemleri tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Etiket Nedir ?

Etiketler günümüzde her iş kolunda üretim, imalat, satış, pazarlama kısmında olsun, herhangi bir işin sistemli bir hale getirilmesi(stok yönetimi, mal sayımı vb.)  olsun, ürünler ile ilgili önemli uyarı ve bilgileri içeren materyaller olarak kullanılmaktadır. Etiket kullanımı çok çeşitlidir. Etiketlerin kullanım alanları çok çeşitli olmakla birlikte, isteğe göre veya herhangi bir sektörde ki özel bir ihtiyaca göre çeşitli amaçlarda kullanılabilir. Sonuç olarak etiketler üzerilerine ne basılırsa, onunla ilgili bilgi içereceğinden genel olarak bilgi verme amaçlı kullanılmaktadır.

Günümüzde kullanım alanlarına göre en çok kullanılan etiketler;

 • Ürün Etiketleri
 • Yıkama Talimatı Etiketleri
 • Demirbaş Etiketleri
 • Fiyat Etiketleri
 • Ürün logo & marka etiketi
 • Uyarı Etiketi
 • Barkod Etiketi

Etiket Çeşitleri (Türleri)

Etiketler kullanım alanlarına göre adlandırılmakta ancak her sektöre veya iş koşullarına göre kullanılan etiketlerin özel bir adı ve tanımı vardır. Etiketlerin çok çeşitli olmalarının sebebi, her sektörde etiket ve etiketlemeye ihtiyaç duyulması ve buna göre etiket kullanılmasıdır. Buna göre aşağıda tüm etiket türlerini bulabilirsiniz.

 • Eco Termal Etiket
 • Semi Termal Etiket
 • Lamine Top Termal Etiket
 • Termal Karton Etiket
 • Hamur Etiket
 • Vellum Etiket
 • Kuşe Etiket
 • Farma Etiket
 • Chromolux Etiket
 • Termal Transfer Etiket
 • Opak Polietilen Etiket
 • Opak Polipropilen Etiket
 • Şeffaf Polietilen Etiket
 • Şeffaf Polipropilen Etiket
 • Data PE Etiket
 • Slwmat Etiket
 • Whitemat Etiket
 • Glosswhite Etiket
 • Floresan Kağıtlı Etiket
 • Gold Kuşe Etiket
 • Metalize Kuşe Etiket (Üst Yüzeyi Metalize Kağıt)
 • Metalize Kuşe Etiket (Yapışkan Yüzeyi Metalize Kağıt)
 • Metalize Plastik Etiket
 • Güvenlik Etiketi (Kırılgan Etiket)
 • RFID Etiket
 • Care Label (Japon Akmaz)
 • Saten Etiket (İpek Asetat Etiket)
 • Tyvek Etiket
 • Non Woven Etiket

Basında Etiket ile İlgili Çıkan Haberler

Etiketteki Y’ nin Cezası Belli Oldu

1 Ocak 2010′ dan itibaren Sanayi ve Ticaret odaları etiket yer alan YTL ‘ nin kaldırılarak etiketlerin TL olarak revize edilmesini, aksi durumlarda yapılacak etiket kontrollerinde YTL ibareli etiketler için işletmeye 228 TL para cezası kesileceğini belirtti.

5083 sayılı kanunda yer alan Türkiye Cumhuriyeti Para Birimi Kanunu’ nda yer alan 5.5.2007 tarih ve 26513 sayılı Resmî Gazete`de yayımlanan `Yeni Türk Lirası ve Yeni Kuruşta Yer Alan Yeni İbarelerinin Kaldırılmasına ve Uygulama Esaslarına İlişkin Karar` gereğince, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti para birimi olan Yeni Türk Lirası ve Yeni Kuruş`ta yer alan `Yeni` ibarelerinin kaldırıldığını, para birimi olarak `Türk Lirası` ve `Kuruş`un uygulanmaya başlandığını belirtildi.

Bu kanun gereği, uygulamanın geniş zamanlı olarak etiketlere yansıtılması ve Etiket (eski ve yeni etiketler) yer ala YTL’ nin TL olarak değiştirilmesi gerektğini ve aynı zamanda fiyat listelerinde fiyatlarında bu şekilde TL ve Kr olarak belirtilmesi gerektiği vugrulanmıştır.

Gıda etiket Üzerindeki Besin Değerleri Nekadar Doğru?

İngiliz Kalp Vakfı, annelerin çocuk gıdaları üzerinde yer alan Etiket kalsiyum, demir ve 6 farklı vitamin kaynağı ibarelerinin yer aldığı etiketlere son derece önem verdiklerini ve bu gıdalar üzerindeki etiketlerde yer alan bu bilgilerin farklı şekillerde etiketlenmesinden dolayı bir kargaşa oluşturduğunu belirtti.

Gıda üreticileri ise Etiket üzerindeki bu bilgilerin son derece doğru ve etiketlerde yer alan ibarelerin net bir anlaşılırlık taşıdığı konusunda ısrarcı.

Vakıf yetkilileri bazı markalarda yer alan ballı tahıl gevreğinin paketinde tam tahılın kalbinize ve vücudunuzu koruduğuna dair bir etiket olduğunu, ancak gevreğin (13,6) ortalaması ve bir porsiyonunun gramaj değerlerinin farklılığını belirtti.

Bu uygulamaların çocuk ve bebek sağlığı açısında önem arzettiği için etiket uygulamaları bu tarihten sonra artık çok daha önem verilmesi gerektiğine ve etiketlerde yer alan bu ibarelerin çok daha anlaşılır bir şekil verilmesine sağlıklı nesiller için gereksinim olduğu kanısa varıldı.

Etiket, bir ürünün üzerinde yer alan rakam ve çizgilerden oluşan bir sistemdir. Fakat ürünlerin üzerinde bu etiket sistemi ürünlerin bilgisayara çok hızlı şekilde girişinin yapılmasını sağlamaktadır. Seri karakterlerin kodlanması amacıyla kullanılan siyah çubuk ve beyaz boşluklar dizisidir. Barkod dediğimiz etiket, imal edilen her üründe olması gereken bir şeydir. Birbirine paralel şekilde çizilen ince ve kalın çizgilerden oluşan şekilden oluşmaktadır. Bilgisayarlara yapılan otomatik veri girişleri işte bu etiketler sayesinde çok hızlı biçimde olmaktadır. ürün üzerine yapılan etiket aslında iki bölümden oluşmaktadır. Ä°lk bölüm bizim görmüş olduğumuz rakamlar, ikinci bölüm ise makine tarafından algılanan siyah çizgilerdir.

Etiket basımını son yıllarda gazete, dergi, ilaç, kitap ve gıda sektörü gibi birçok alanda görmemiz mümkün olmaktadır. Etiket üzerinde bir bölüm oluşturan çizgilerin ifade etmiş olduğu şey referans numarasını belirtmektedir. Bu çizgiler kesinlikle ürün fiyatını ya da ürün hakkında bir bilgi içermemektedir. Ä°şte bu noktada bilmeniz gereken şey bu çizgilerin referans numarası olduğudur. çünkü çoğu kişi etikette yer alan bu çizgilerin genellikle ürünün fiyatı ya da onunla ilgili bir bilgi olduğunu belirtmektedir. Günümüzde her şeyin üzerinde sıkça görmüş olduğumuz etiketlerin okunmasını sağlayan l tipi okuyucular bulunmaktadır. Bunlara barkod okuyucu denir. Bunların yanı sıra sabit masa üstü okuyucu, el terminalleri, konveyör okuyucular, ya da kamere teknolojisi ile de okunabilmesi mümkündür. firmamızı satışını yapmış olduğu barkod okuyucular Motorola, Symbol,Argox, Hanoywell, Psıon, Texlogıx, Ä°ntermec, Datalogic, Perkon,Newland,Mobile compıa markalarıdır. Etiket okuyucular genel olarak kendi arasında CCD etiket okuyucu ve laser okuyucu şeklinde iki türe ayrılmaktadır.

Etiket okuyucuların yani barkod okuyucuları iki yönlü ve tek yönlü olmaktadır. Etiket türleri çok farklı türlerde olabilmektedir. Firma olarak üretim tesislerimizde müşterilerimizin istediği etiket ölçülerinde rulo etiket ve tabaka etiketler hazırlanıp firmanıza sevk edilmektedir. Eco termal etiket, lamine termal etiket, top termal etiket, kuşe etiket, vellum etiket, opak polietilen etiket, opak polipropilen etiket, pe etiket, pp etiket, karekod, yırtılmaz vs birçok çeşitte etiket bulunmaktadır.

Ribon Nedir ?

Kodeks Barkod Sistemleri tarafından yazıldı. Aktif . Yayınlanma Ribon Nedir ?

 

Ribon

 

Termal transfer ribon üç katmandan oluşur. Ribonun orta kısmında film tabakası, bu tabakanın bir tarafında ısıyla sıvılaşan mürekkep, diğer tarafında da koruyucu tabaka bulunur. 

Nasıl Çalışır ? 
Termal Transfer Ribon çalışma prensibi


Ribon

 

 

Polyester film üzerinde katı halde bulunan mürekkep, termal yazıcı kafa sayesinde ısıtılarak sıvı hale gelir ve etiket yüzeyine transfer edilerek, baskı sağlanır. 

Birbirleri arasındaki mükemmel uyum: 

 

Ribon

 

 

Mükemmel baskı kalitesinin sağlanabilmesi için, yazıcı,ribon ve baskı yapılacak malzemenin uyumlu olması gerekir. 

Termal Transfer baskı size düz kağıttan sentetik kağıda kadar her türlü baskısız malzemede en iyi sonucu sunar. 

Termal transfer etikette ribonla baskı alınmasından sonraki ömrü, thermal etiketle kıyaslandığında (ribon kullanımı olmadan) daha uzundur. 


Kullanım Yerleri

a) NORMAL YAZICILAR İÇİN:

1.WAX RİBON: 
Normal TT Kağıtlar Flat-Head yazıcılar için uygundur.
Baskı hızı: 300mm / saniye 
Erime derecesi: 65° C 
Kullanılabilir malzeme: Wellum, Thermotransfer kağıt türleri, Chromolux kağıtlar.
 
Ribbon karışımı : Karbon, bazı kimyasallar, reçine, balmumu (çabuk erir, düşük ısı kullanılır. 
çabuk eridiğinden %98 balmumu %2 reçine kullanılır. )

2.WAX – RESİN RİBON:
Baskı hızı: 250mm / saniye  (Baskı malzemesine göre değişir)
Erime derecesi: 75° C
Kullanılabilir malzeme: Thermotransfer kağıt türleri, Chromolux kağıtlar, PE, PB, PVC, PET, PET ve Polyester folyolar. 
Ek özellik: 90° döndürülmüş barkod.
Ribbon karışımı : Karbon, bazı kimyasallar, Balmumu + Reçine (çabuk erimesin diye %30 balmumu (wax) +%70 reçine (resin) kullanılır yada %50 wax-%50 resin kullanılır.)

3.RESİN RİBON:
Hız: 200mm/saniye
Erime derecesi: 80° C
Malzeme: PE, PP, PVC, PET, Polyester folyo
Mukavemet: Deniz suyu, Hava etkilerine, UV dayanıklı 
Ribbon karışımı : Karbon, bazı kimyasallar, (reçine)-sert yani zor eriyen yüksek ısı kullanılır. 
%98 reçine -%2 wax kullanılır (genellikle endüstriyel amaçlı kullanım)
Tekstil baskılarında en ağır yıkamalar ve sentetik malzemelerde kimyasal ve dış şartlara dayanıklı 
resin ribondur. Alkol testinde çıkmaz. 

b) NEAR EDGE YAZICILAR iÇİN:
 
1.WAX RESİN:
TEC – AVERY :
Hız: 600mm/saniye
Erime derecesi: 80° C
Baskı malzemesi: Thermotransfer kağıt türleri, Chromolux kağıtlar, PE, PP, PVC, PET, Polyester folyolar 
2.RESİN:
Hız: 250mm/saniye
Erime derecesi: 80° C
Baskı malzemesi: (PE) PP, PVC, PET, Polyester folyolar 
Ek özellik: 90° döndürülmüş barkod.
 

Not:* Sipariş verirken dikkat edilmesi gerekenler:                                                  
1.Ribon Tipi (Wax, Resin, Wax/Resin vs..)                               
2.Ribon sarım şekli (IN / OUT)                                                
3.Kullanım amacı.(Velluim, Opak, Yıkama Talimatında vs.)        
4.Ribon göbek çapı (Yazıcının marka ve modeline göre değişir)

 

Ribon