Barkod Sistemi Nedir ?

Barkod ; değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan ve verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntemdir. Barkod, değişik kalınlıktaki çizgilerden ve bu çizgiler arasındaki boşluklardan oluşur. 

Barkod sistemi, ürünlerin bilgisayarlara bağlantılı optik okuyuculu cihazlar ile kimliklendirilmesini öngören bir sistemdir.
Birbirine paralel ve değişik kalınlıklardaki çizgi ve boşluklardan oluşan barkod sembolleri, pek çok kişi tarafından sanıldığı gibi ürünle ilgili bilgileri içermez. Bir numerik ya da alfanumerik dizinin çizgi ve boşluklardan oluşan bir alfabeyle ifade edilmesi diye tanımlayabileceğimiz barkod okunduğunda yalnızca bahsi geçen karakterler dizisi bilgisayara gönderilmiş olur. Bilgisayar ise bu karakterlere karşılık gelen ve daha önceden girilmiş bilgileri ekrana getirir. 
Böylece barkod ürünle ilgili hiçbir bilgiyi içermediği halde, ürünle ilgili tüm bilgilere çok hızlı bir şekilde ulaşmaya yardımcı olur.
Günümüzde kullanılan pek çok barkod standardı bulunmasına rağmen birim ambalajlar üzerinde EAN-13, sevkiyat birimleri (genellikle koli) üzerinde ise ITF-14 adı verilen standartlar yaygın olarak kullanılmaktadır.

Üreticiye faydaları
Barkod sisteminin en büyük avantajı dünyanın her yerinde geçerli olan tek bir numara kullanmayı mümkün kılmasıdır. Üreticiler, uygulanan Barkod sistemi ile ürünlerinin satış noktalarında otomatik olarak toplanan bilgiler sayesinde ,yeni bir ürünün satışındaki başarıyı ve satış artırma imkanlarını süratle izleyip değerlendirebilirler.

Tüketiciye faydaları
Barkod sistemi satış anında kişileri hata yapma riskini azaltır.İşlemler kısa sürede ve kesin doğrulukla yapılır.Ürünlerin üzerindeki Barkod işaretleri o mal hakkında her türlü bilgiyi kapsadığı için ortaya çıkabilecek hatalara karşı bir bakıma güvence niteliğindedir.  

Toptancıya faydaları
Barkod sistemi ambarlara gelen malları bilgisayarlara daha çabuk ve hatasız işlenmesinde, sevkiyat işlemlerinde, sipariş kayıtlarında depolamada toptancılara büyük kolaylıklar sağlar. Ayrıca perakendecilere yönelik hizmet ve bilgi akışında sürat sağlanarak dağıtımcıların idare bilgilerinin geliştirilmesine de katkıda bulunur.

Perakendeciye faydaları
Sistem, mağazalarda günlük işleri hızlı ve hatasız olarak yürütülmesini sağlar. Hesapların işlenmesi, kasanın kapatılması ve daha önce el ile yapılan pek çok işlemin süratle yapılmasına imkan sağlar. Personelin verimliliğini artması ve zamandan tasarruf açısından da büyük yararlar sağlayan barkod sistemi, malları raflardaki dağılımını kolayca takip ederek eksikliklerin zamanında sipariş verilmesine yardımcı olur. Fiyat ayarlamalarında kolaylık sağladığı gibi aynı zamanda kasiyerlerin fiyat ezberlemelerini yanlış işlem yapmaları gibi büyük sıkıntıları da ortadan kaldırmaktadır.

Barkod etkiteleme sistemiyle deponuza, marketinize, mağazanıza yaptığınız tüm girişleri hata yapmadan gerçekleştirebilirsiniz. Depoda veya raflardaki ürünlerin sayımını, herhangi bir zamanda, kablosuz (wireless) sayım cihazları (el terminalleri) ile tek tuşa basarak doğru olarak yapabilirsiniz. Stoklarınızı daha kolay kontrol edebilir, siparişlerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Günümüzde,
EL TERMİNALLERİ,
BARKOD OKUYUCULAR ve BARKOD YAZICILAR,
BARKODLU TERAZİLER,
BARKODLU OFFLINE YAZARKASALAR,
BARKODLU ONLINE YAZARKASALAR (POS) 'ların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kendilerini kısa sürede amorti edebilen bu ürünler eskisine göre daha uygun fiyatlarla tüketiciye ulaşmaktadır. 

Stok Kontrolünde, Satış Noktalarında, Yazar Kasa uygulaması (POS),
Personel Devam Kontrol Sisteminde (PDKS), Kargo & Dağıtım Uygulamalarında, Taşınabilir okuyucular ile Demirbaş Takibinde,
Satış Mağazaları Denetiminde, Mağaza bazında ürün takibi,
Otellerde Oda Denetiminde, Tatil Köylerinde,Güvenlik Sistemlerinde,
Kan Bankalarında, Video Takip Sisteminde, Dernek, Lokal, Ecza ve Depolarda, Hastanelerde, Eczanelerde, Kütüphanelerde, Okul, Dershane, Yemekhane, Spor Salonları, Fabrika, Fitness Center, Havuz  ve daha pek çok noktada giriş çıkış izleme, ziyaretçi kontrolü, üye takibi, puantaj ve vardiya takibi yapmak amacıyla barkod sistemini kullanmak mümkün.

Barkod Okuyucu nedir? Ne işe yarar? 
Barkod okuyucular veri girişine hız, kolaylık ve doğruluk kazandırır. 
Bir barkot, uygun okuyucu ile okutulduğunda, okuyucu siyah ve beyaz çizgileri elektrik sinyallerine dönüştürür.Barkodtaki koyu çubuklar ışığı emer, boşluklar ise ışığı geri yansıtır. Böylece elektronik sinyaller oluşur. Barkod okuyucular değişik arabirimlere sahip olabilirler. Klavye, seri port veya usb bağlantılı olabilirler. Bunların yanında bir de radyo frekanslı çalışan barkod okuyucularda bulunmaktadır. Bunlar kablosuzdur ve okutulan barkodu kendi etkinlik alanı içerisinde anında bilgisayara aktarabilirler. 

Barkod Yazıcı nedir? Ne işe yarar?
Barkod yazıcılar barkod basmak için kullanılan cihazlardır. Barkod yazıcılar termal ve direk termal baskı yapabilirler. Barkod yazıcılar ile basılan barkodlar daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Daha hızlı baskı yapabilirler. 
Piyasada çok değişik marka ve modelde barkot yazıcılar bulunmaktadır. Barkod yazıcılar modeline göre bilgisayara bağlı olarak veya bilgisayardan bağımsız olarak kullanılabilirler. 
Bir etiket programı ile tasarım yapılarak barkod yazıcılardan baskı alınabilir.
Direk Termal Baskı : Ribon masrafı yoktur, yakarak basar.  
Termal etiket kullanılır. (Termal etiketler vellum etikete göre pahalıdır).  
Etiket ömrü kısadır. Kısa sürede tüketilecek etiketler için uygundur.  
Yazıcının fiyatı direk termal yazıcıya göre daha ekonomiktir.

Termal Transfer Baskı : Ribon masrafı vardır.Velium etikete veya plastik, dokuma gibi değişik etiketlere baskı yapabilir. Etiket ömrü çok uzundur.  
Yazıcı fiyatı direk termal barkod yazıcıya göre pahalıdır. Son zamanlarda üretilen pek çok direk termal yazıcı termal baskı da yapabilmektedir. Yani bu tip yazıcı aldığınızda her iki türlü de baskı yapabilme şansınız var.  

Barkod Etiket Çeşitleri:
Termal Etiket : Ribbon gerektirmeden termal baskı yapabilen yazıcılarda kullanılır. Isı ile baskı yapıldığından ısı, ışık, nem gibi koşullar için dayanıksızdır. Dış faktörlerden çabuk etkilenir.
Transfer Etiket : Ribbon kullanarak baskı yapabilen yazıcılarda kullanılan etiketlerdir. Wax ribon gerektirir. Dış koşullar için dayanıklıdır.
Wax Ribbon : Standart kağıt ve karton etiketlere barkod yazıcılarla baskı yapmayı sağlayan transfer malzemesidir.
Wax Resin Ribbon : Poletilen, pvc ve aliminyum etiketlere barkod yazıcılarla baskı yapmayı sağlayan transfer malzemesidir.
Resin Ribbon : Tekstil yıkama talimatı ve konfeksiyon bilgi etiketlerine barkod yazıcılarla baskı yapmayı sağlayan transfer malzemesidir.

BARKOD NASIL VE NEREDEN ALINIR?

EAN kodu Türkiye'de, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesine bağlı bulunam Milli Mal Numaralama Merkezi tarafından verilmektedir.
EAN-UCC sistemini kullanmak isteyen üretici, ithalatçı, ihracatçı ve dağıtıcı firmalar MMNM ye başvurarak üye olmak zorundadırlar. MMNM üye olan firmalara bir EAN-UCC firma numarası verir. Bu numara sadece o firmaya aittir ve onun tarafından kullanılır.