Wax Ribon

Wax RibonWax ribon genellikle flat baskı teknolojisine sahip barkod etiket yazıcılarda kullanılmaktadır. Maliyetlerin düşük ve baskıların yüksek olması istenildiği durumlarda kullanılır. Ürün mürekkebi balmumu haline getirilerek filme transfer edilir. Daha sonra büyük jumbolar halinde sarılır ve barkod yazıcılara takılacak şekilde rulolara bölünür. Piyasada bir çok marka wax ribon bulunabilir, her ribbonun kalıcılık seviyesi üretici firmasına göre değişir yani avrupa menşeili üreticilerin fiyatı yüksektir fakat daha sonra kullandığınız donanımlara herhangi bir zarar vermez dolayısı ile toplam sahip olma maliyetiniz aslında ucuz gibi görünen diğer ribbon lara oranla daha düşüktür. Uzakdoğu da üretilen wax ribon içerik olarak avrupadaki ürünlerle birebir aynı olup olmadığı kesin olmamakla birlikte, barkod yazıcıların yazıcı kafalarına zarar verebilirler. Yazıcılarda en pahalı aksamın yazıcı kafası olduğunu düşünürsek aslında uzak doğudan gelen wax ribonları çok da ucuza aldığınız söylenemez. Fakat tüketiciler bu konuda yeterli bilgi ve birikime sahip olmadığı için iki ürün arasındaki farkı anlamaları pek mümkün değildir. Yapılacak olan şey ise güvenilir ve yetkili satıcılardan hatta teknik servisi olan firmalardan ürün almaktır.

Hangi wax ribonu almalıyım?

Bu konuda vereceğiniz karar gayet önemlidir. Thermal transfer ribbon üreticileri dünyada parmakla sayılacak kadar azdır. Tercihinizi bunlardan yana kullanabilirsiniz. Örneğin Armor wax ribon yada Ricoh wax ribon vs. tercih edebilirsiniz. Yada satın almış olduğunuz yazıcınız Zebra ise Zebra wax ribon alabilirsiniz.

Wax ribon ile hangi etiketlere baskı yapılır?

Kağıt bazlı etiket kullanıyorsanız wax ribbon kullanabilirsiniz. Vellum etiket yani kaplamasız yüzeyi olan etiketlerde sürtünmeye yada ısıya dayanıklı baskılar elde edebilirsiniz. Yada kuşe etiket veya karton etiketlerde net baskılar alabilirsiniz. Buradaki bilinmesi gereken şey sadece kağıt bazlı ürünler için uygun olduğudur.

Hangi ölçülerde ribon almalıyım?

Yazıcıların ribon uyumluluklarını iki sınıfta toplayabiliriz. 1inç kuka destekleyen yazıcılar birde 1/2 inç kuka destekleyen yazıcılar. Eğer kullanmakta olduğunuz barkod yazıcı 300m lik ribon destekliyorsa 1inç göbek çapına sahip wax ribon almalısınız. Eğer 300m lik ribon desteklemiyorsa 1/2 inç göbek çapına sahip wax ribon almalısınız. Fakat yazıcınızın hangi ribonu kullandığını bilmiyorsanız iletişim kısmından bize ulaşarak uzman müşteri temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz.